Hlavní menu
· Úvodní strana
· O klubu
· Členové klubu
· Hangár
· Svahy
· Lodě
· Auta
· Dílna
· Elektronika
· Fórum
· Fotogalerie
· Videogalerie
· Počasí v Brně
· Downloads
· Odkazy
· Seznam témat
· Archív článků
· Top 10
· Můj účet
Přihlášení (registrace)
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód:
Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
TopList
RSS/XML
· RSS 0.91
· RSS 2.0
· Atom
Partnerské stránky
MoNaKo - Modelařina Na Koleně

Tug Towing CZ

MK ALKA Žatčany

PIPER CUB J-3, polomaketa ARF stavebnice od Airline

Autor: Liberk - Neděle, 08.01. 2012 - 20:36:48
Téma: Hangár - vše co létá

(Autorem článku, fotek a modelu je LUBOŠ. Já jsem pouze korepetitor a technická výpomoc - Liberk)

Kdo by nezatoužil mít doma PIPERA, ne ? A tak jsem si, na doporučení klubového kolegy Pilota, který takový stroj několik let létá (v rozpětí 2200 mm poháněný spalovákem), pod stromečkem nadělil stavebnici tohoto opravdu pěkného éra, zakoupeného u Astra model.Nicméně v menším rozpětí křídel 1720 mm, délkou 1095 mm a v naložené váze pro let 2,3 - 2,6kg.Model má řízenou směrovku, výškovku, křidélka a motor. Stavebnice Pipera je navržena pro pohon jak spalovacím motorem 6,5 ccm, tak elektromotorem. Já jsem se rozhodl pro elektropohon. Požádal jsem klubového kolegu Popa, zkušeného elektroletce, aby mně pomohl vybrat pohonnou jednotku s regulátorem a vhodnou vrtulí. Výsledná sestava byla vybrána z nabídky modelářské prodejny Satria Olomouc. Motor je střídavý s rotačním pláštěm BMA 4120-7 (5048-7) pro 4-6 LiPol. Regulátor je AC 70A Opto, vrtule APC 14/8.Pohonná baterie 6s LiFe 2300 mAh a pro napájení palubního systému zvláštní zdroj 5s NiMh 1900 mAh Sanyo Eneloop. Všechna použitá serva jsou od firmy Hitec. Na směrové a výškové kormidlo je to HS-422, pro ovládání křidélek bylo v originálním návodu použité jen jedno servo - to se mně však nelíbilo a tak jsem místo pro servo v křídle rozšířil a umístil tam serva HS-81 dvě, pro každé křidélko jedno. Snad to bude dobrá volba.
V úhledné krabici jsou v plastových sáčcích zabaleny dvě poloviny konstrukčního křídla, v němž jsou již osazená křidélka, výškovka a směrovka jsou osazena kormidly taktéž.Trup letadla a všechny balzové a překližkové díly, jsou řezány laserem nebo předseknuty. Vše je požehleno fólií Ultra Cote®, která svým zbarvením věrně napodobuje design originálu. Přední a zadní podvozek je z ocelového drátu.Další balíčky obsahují plastovou kapotáž motoru, prosklení kabiny, spojovací materiál, mechová podvozková kola (vyměnil jsem je za větší průměr - 75 mm, značka Kavan), 4 ks ocelového lanka (dvě lanka jsou na výztuhu výškového kormidla a dvě jsou součásti podvozku).Sestava podvozku není v uvedeném návodě vůbec patrná a pravděpodobně ji nepoužiji, protože při létání na travnatém letišti by to asi nedělalo dobrotu. Dále je tam plastová maketa plochého čtyřválcového motoru. V mé krabici chyběla jedna polovina této makety a tak jsem napsal do Astra model a chybějící díl byl do tří dnů doručen (klobouk dolů, byla to rychlost).
Trošku jsem ještě postrádal ve stavebnici díly na prodloužení motorové přepážky směrem dopředu -  při použití elektromotoru. Vyřešil jsem to však distančními sloupky z duralového jeklu 10x10 mm, na které jsem připevnil upínací kříž motoru. Díl je přišroubován přes motorovou přepážku svorníky průměr 5 a samojistícími maticemi M5.Po kontrole dílů jsem (mimo místy povolené fólie) na žádných dílech neshledal žádné vážné poškození a tak jsem se pustil do stavby. K lepení balzových dílů jsem použil 15ti a 30min. epoxydové lepidlo, pro zasklení kabiny lepidlo Loctite 414. K dispozici je podrobný obrázkový návod, který zobrazuje krok za krokem při sestavování modelu. Více se o stavbě nemá smysl rozepisovat, protože není složité letadlo podle tohoto návodu sestavit.K ovládání modelu bude použita RC souprava Graupner MX-16s.
Po záletu se s Vámi snad :-) podělím o nabyté zkušenosti.

Piperům zdar.

Luboš

Odkaz na galerii fotek

 
Související odkazy
· Více o tématu Hangár - vše co létá
· Další články od autora liberk


Nejčtenější článek na téma Hangár - vše co létá:
Lazy Bee

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Související témata

Hangár - vše co létá

"PIPER CUB J-3, polomaketa ARF stavebnice od Airline" | Přihlásit/Registrovat | 3 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.

Re: PIPER CUB J-3, polomaketa ARF stavebnice od Airline (Hodnocení: 1)
Od: liberk - Pondělí, 09.01. 2012 - 20:34:41
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Nikdo ti nic nechce napsat, tak začnu sám - máš to moc pěkný, Luboši. Už se těším na zálet a doufám, že nebude utajený a budu pozván :-)
Re: PIPER CUB J-3, polomaketa ARF stavebnice od Airline (Hodnocení: 1)
Od: LUBOS - Úterý, 10.01. 2012 - 17:10:09
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Liberku díky.Však já to nedělám pro nějaké poklony,je to jen o podělení se o TU naši modelářskou radost.
Re: PIPER CUB J-3, polomaketa ARF stavebnice od Airline (Hodnocení: 1)
Od: pavel - Pátek, 13.01. 2012 - 19:48:11
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
lUBOŠI JAK NAPLÁNUJEŠ ZÁLET DEJ VĚDĚT DOPŘEDU POKUD TO VYJDE , DEJ BŮH , VEZMU SVÝHO PIPERA NA ZÁLET S TEBOU

Copyright © 2006-2021 MK RC Fógli Brno z.s.
Hostováno na serveru IT STUDIO s.r.o.

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund