Hlavní menu
· Úvodní strana
· O klubu
· Členové klubu
· Hangár
· Svahy
· Lodě
· Auta
· Dílna
· Elektronika
· Fórum
· Fotogalerie
· Videogalerie
· Počasí v Brně
· Downloads
· Odkazy
· Seznam témat
· Archív článků
· Top 10
· Můj účet
Přihlášení (registrace)
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód:
Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
TopList
RSS/XML
· RSS 0.91
· RSS 2.0
· Atom
Partnerské stránky
MoNaKo - Modelařina Na Koleně

Tug Towing CZ

MK ALKA Žatčany

Úprava vysílače Zebra 4 FM

Autor: Kato - Sobota, 09.02. 2008 - 01:30:00
Téma: Elektronika

    Hezký den/večer všem příznivcům RC modelů a modelářství.

    Před časem jsem více-méně zdědil čtyřkanálový vysílač Zebra 4 FM a na mé začátečnické pokusy s RC modely jeho základní funkce plně dostačovaly. Nedávno jsem začal uvažovat o létání se samokřídlem, ale byl jsem upozorněn na to, že vysílač Zebra "neumí" mixy elevonů, jež jsou potřeba k ovládání takovéhoto modelu a že bude nutno dokoupit potřebný modul k přijímači jehož cena se pohybuje kolem 200,- Kč. Navíc je to další možnost případného selhání ovládání modelu.

    Ještě před zakoupením modulu mixů se ke mně dostal odkaz, který popisuje úpravu již zmíněného vysílače, který by po této úpravě měl zvládatnout funkci mixů elevonů, ale navíc i ovládání "V"ocasních ploch a nastavení výchylek serv.    Po důkladném prostudování postupu úpravy a chvíli přemýšlení jsem šel nakoupit potřebné komponenty a dal se do díla. Celá úprava vysílače je překvapivě jednoduchá a zvládne ji snad každý, průměrně zručný kutil který zvládá práci s pájkou a v případě mého "vylepšení" i vrtačkou a pilkou.

   Původní úprava vysílače spočívá v odstrnění dvou drátěných propojek a osazení dvou trimrů, šesti pinů a jednoho jumperu. Nebudu se zde rozepisovat o podrobnostech, neb jsou dokonale popsány na těchto odkazech: http://www.rcmania.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=732  a  http://www.jirisrba.cz/rc-zebra-4-fm-nastaveni-velikosti-vychylek-atv  , ale seznámím Vás se svojí úpravou této úpravy.

    V původní verzi jsou trimry na nastavení výchylek a jumper na přepínání funkcí vysílače "utopeny" v prostoru akumulátorů. V takovém případě musí uživatel otevřít kryt, pro nastavení výchylek vzít šroubováček a trefovat se do titěrných trimrů (které mimochodem častým používáním trpí) a to nemluvím o přehazování jumperu na přepínání mezi jednotlivými funkcemi rádia. Tato představa mi trochu kazila radost z nově nabytých vlastností vysílače. Proto jsem chvilku přemýšlel, jak tento drobný problémek odstranit a ovládání funkcí přestěhovat na povrch rádia.

     Každý, kdo má alespoň základní elektrotechnické znalosti ví, že stejnou funkci jako trimry mají potenciometry a jumper a 6 pinů lze nahradit třípolohovým přepínačem s šesti vývody. Koupil jsem tedy potřebné součástky a propojil páskovými vodiči s deskou plošných spojů.

Zapojení a hodnota potenciometrů se neliší od údajů ve výše zmíněných odkazech. Místo šesti pinů jsem do desky vletoval dva dvojžílové kablíky, přičemž dva středové otvory pro piny jsem nechal neosazeny, nemají žádný význam. Kablíky jsem přiletoval k přepínači (doporučuji proměřit, které vývody na přepínači jsou vzájemně spínané). Když je páčka přepínače v krajních polohách, jsou aktivovány funkce elevonů, nebo "V"ocasních ploch, v prostřední poloze se vrátí vysílač ke své původní funkci.

 

    Montáž přepínače a potenciometrů do horního krytu byl trochu oříšek, neboť ve vysílači mnoho místa není. Po krátkém zkoumání přijdete asi ke stejnému závěru jako já. Součástky jsem umístil do přední části krytu. Pro potenciometry jsem vyvrtal dva otvory odpovídajícího průměru před křížovými ovladači. Přepínač jsem umístil do prostoru, který původně zabíralo poutko na popruh. Protože jsem k rádiu dostal i pult, shledal jsem poutko zbytečnným a opatrně jej amputoval plátkem z pilky na železo. Otvor pod poutkem jsem zvětšil na průměr závitu přepínače a vzniklou "jizvu" po poutku opatrně začistil jehlovým pilníkem.

  

 Zbývá už jen kompletace součástek a zakrytování rádia. Vadu na kráse mají pouze nevzhledné knoflíky potenciometrů výchylek, jejichž výběr v obchodě s elektronickými součástkami byl mizerný.

    Celá tato legrace Vás finančně přijde na méně než polovinu ceny modulu mixů a získáte tím jednoduché, ale plnohodnotné rádio. Výrobce už s touto variantou počítal od samého počátku a tedy nechápu, z jakého důvodu se tento přístroj vyrábí v okleštěné verzi. Vše je otázkou tří součástek. Úpravu Vám můžu vřele doporučit, fungovala na první zapojení a při troše šikovnosti není co zkazit.

    Jak ale uvádějí autoři původního projektu: Úpravu přístroje provádíte na vlastní nebezpečí.

    Pokud na tuto variantu přišel už někdo předemnou, tímto se mu omlouvám za případné nechtěné zcizení a publikaci na těchto stránkách.

    Přeji příjemnou zábavu, Kato.

 
Související odkazy
· Více o tématu Elektronika
· Další články od autora Kato


Nejčtenější článek na téma Elektronika:
Osvětlení remorkéru Monako I. - popis zapojení

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 3

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Související témata

Elektronika

"Úprava vysílače Zebra 4 FM" | Přihlásit/Registrovat | 3 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.

Re: Úprava vysílače Zebra 4 FM (Hodnocení: 1)
Od: mirrat - Sobota, 09.02. 2008 - 07:32:40
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.mira.rcfogli.cz
Muj dojem je: "V jednoduchosti je krasa!" Bravo Lado!

Re: Úprava vysílače Zebra 4 FM (Hodnocení: 1)
Od: Dusi - Sobota, 09.02. 2008 - 12:48:02
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://rcmodely.nasehobby.sk
Proč je vysílač bez trimů a bez přepíanče, je čistě marketingová záležitost. Zcela jistě se někde prodává vysílač s jiným designem, ale stejnou, hromadně a levně vyráběnou elektronikou. A s přepínačem a trimy a za vyšší cenu ;-) I já jsem si svou Futabu FC-16 doplnil přepínači samodo na připravené konektory.

Re: Úprava vysílače Zebra 4 FM (Hodnocení: 1)
Od: pavel123 - Pondělí, 27.09. 2010 - 20:22:45
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Pavel-Banská Bystrica a tak som aj ja urobil úpravu na mojej Zebričke -visielačke.Všetko vyšlo ako uvádzate,len ma trápilo že vpravo bolo riadenie H-D a na ľavom knipli P-Ľ. Prespájkovaním konektorov z trimra som dostal Mod 2 t.z. na pravom kniply riadim komplet polohy krídelok. Rád si prečítam ďaľšie úpravy "zlatých českých ručiček" :-) Pavel. náš web: http://sites.google.com/site/klubrclbb/

Copyright © 2006-2021 MK RC Fógli Brno z.s.
Hostováno na serveru IT STUDIO s.r.o.

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund