Modelářský klub RC Fógli Brno z.s.

Jety, jety, jety ...
Publikováno: Neděle, 10.07. 2016 - 23:47:54
Téma: Hangár - vše co létá


Modelářská letecká show JETS OVER CZECH 9. - 10.7.2016 pro milovníky kerosinu a rychlých strojů na modelářském letišti CZECH HEAVEN.Předehra k mé návštěvě začala již na jaře, kdy jsem si do kalendáře poznamenal letošní zajímavé akce v CZECH HEAVENu a seznámil s nimi svoji ženu s tím, že bychom mohli na nějakou z nich vyrazit. Jednoznačně to vyhrály JETy, které moji ženu, ze všech již v minulosti navštívených akcí, zaujaly nejvíce. Prý se jí líbí, jak rychle lítají ... ? Sice, podle mě, trochu zvláštní důvod, ale nakonec taky důvod, hlavně když se jede :-) A tak jsme v sobotu vyrazili na "rychlou" show.
Dorazili jsme kolem jedenácté hodiny a první, co nás zaujalo, bylo množství aut. Když jsem parkoval, tak už tam moc volných míst nezbývalo a že tam mají velké parkovací plochy. To dříve nebývalo.

Lidí tam bylo dost, ale naštěstí se tak nějak rozlezli po ploše a nezakopávali jsme o sebe. Než jsme se stačili rozhlédnout, tak už hlásili, že právě letící stroj havaroval do sousedního pole s obilím. Naštěstí to byl asi "decentní" pád, protože hasiči nebyli potřeba - letadlo nezačalo hořet a z dálky bylo vidět, že pilot sbírá velké kusy, takže nejspíš ani nebylo na maděru. Dopadlo to relativně dobře.
A pak už jsem jen ženu usadil na židličku, koupil jí pivo a sám se vypravil na čumendu a nějaké to focení. Bylo krásně, teplota fajn, až na ten vítr. Foukalo tak 5-7 m/s, v nárazech i hodně přes 10 m/s a to už bylo na létání znát. Obzvlášť menší stroje se s větrem trochu potýkaly a někteří piloti měli problémy při přistání. Občas někomu letadlo doslova odskočilo (i vícekrát) a i ohnuté přední kolo jsem zahlédl. Naštěstí foukalo po směru dráhy a ne napříč. Ale většinou to přistání ve větru zvládli na výbornou.

A tak jsem jen sledoval jet za jetem, jeden hezčí jak druhý. Větší stroje, kolem dvou a půl metru rozpětí, létaly více realisticky, menší byli živější a piloti s nimi občas dělali neuvěřitelné věci (alespoň tedy pro mě). Taky jsem obdivoval tu jistotu pilotáže, když mnohdy letadlo zmizelo v dáli a bylo vidět jen jako tečka. A vždycky se zase vrátilo, potvora.
Byly tam i kuriozity jako například "létající bomba" japonských sebevražedných pilotů.

Objevily se tam i stroje vrtulové, poháněné turbínou. Ty měly charakteristický intenzivní zvuk vrtule otáčící se vysokou rychlostí, jejíž obvodová rychlost se prý blíží rychlosti zvuku.

Kolem třinácté hodiny, hned po společném fotu všech pilotů a jejich strojů, nastala nejzajímavější část akce a to vystavení modelů na letišti a jejich prohlídka. A že bylo na co koukat.

Některé stroje byly otevřené a dalo se prohlédnout jejich vybavení turbínou a elektronikou.

Větší letadla byla většinou vytvořena podle skutečné předlohy a to včetně všech detailních popisů na křídlech i trupu.

No a taky jsem se musel zvěčnit u sympatického éra, že :-)

Po prohlídce a vyfocení všech vystavených letadel jsme se (spokojenou - důležitý fakt) ženou vyrazili k domovu. Někdy odpoledne měl přiletět náš úspěšný akrobatický letec létající i Red Bull Air Race - Martin Šonka a předvést svoji akrobacii. Tak dlouho se nám ale čekat nechtělo a tak tuhle show jsme neviděli. Ale viděli jsme dost na to, aby se nám to líbilo a příští rok (možná) zase tuhle akci navštívili.

Všechny fotky najdete ve FOTOGALERII.

Videa jsou zde: VIDEO1 VIDEO2 VIDEO3 VIDEO4 VIDEO5 VIDEO6

(od videjí moc nečekejte - byla natáčena mobilem a za větru, nicméně tam občas je i něco vidět.)

Největší frajer byl italský pilot ve VIDEO5, který předváděl akrobacii, jaká se běžně vidí u vrtulového akrobatického speciálu, on ji jen dělal na trochu větší ploše.

LiberkTento článek si můžete přečíst na webu Modelářský klub RC Fógli Brno z.s.
http://www.rcfogli.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.rcfogli.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=159